Up Vysoký Chlumec (i okolí), 17.-19.7.2015 Prev Next Slideshow

 Předcházející foto  Další foto  Index
DSC08669
DSC08669 flosman
DSC08776
DSC08678
DSC08682
  DSC08692.JPG - Varna. První v pořadí je vpravo vystírací káď, následuje rmutovací káď (vlevo vepředu), zcezovací káď (vpravo vzadu) a chmelování (vlevo vzadu). Dále viz wiki:  Vystírání - míchání sladu s vodou, které probíhá ve vystírací kádi při teplotě 38 nebo 53 °C. Jeden díl sladového šrotu bývá obvykle sypán do čtyř dílů vody. Důkladným promícháním sladu s vodou vzniká v kádi hustá kaše tzv. vystírka, která se v dalším procesu nazývá také jako rmut či dílo.  Rmutování - proces, při kterém enzymatický komplex obsažený ve sladu štěpí složité polysacharidy (škroby) na zkvasitelné cukry. V českých zemích se nejčastěji používá tzv. dvourmutový výrobní postup (pozn. - i zde). Třetina vystírky je přečerpána do rmutovacího kotle, kde se po dobu asi 30 minut zahřívá na 70 až 73 °C. Dochází zde k tzv. ztekucení škrobu. Poté se teplota zvýší až k bodu varu a následně se tento rmut přečerpá do zbylé vystírky jejíž teplota se tak zvýší na 63 až 65 °C. V této fázi dochází k dalšímu štěpení polysacharidů. Následuje další přečerpání třetiny vystírky s prvním rmutem do rmutovacího kotle a celý proces se opakuje. Po přidání druhého rmutu se zvýší teplota vystírky na 73 až 75 °C.  Scezování - Při následném asi 30minutovém scezování dochází k oddělení kapalné části rmutu od pevných zbytků sladu – tzv. sladového mláta. Proces probíhá ve sladinové kádi a výsledkem je tzv. sladina, čirý roztok sladké chuti.  Chmelovar - Povařením sladiny s chmelem v mladinové pánvi po dobu 120 minut přechází ušlechtilé hořké látky chmele do roztoku a výsledkem je horká mladina. Chmel se zde přidává natřikrát, káď se zahřívá parním topným hadem u dna. Chmel zde používají žatecký (běžně se ale dováží).  
DSC08683
DSC08684
DSC08686
DSC08690
DSC08693

Varna. První v pořadí je vpravo vystírací káď, následuje rmutovací káď (vlevo vepředu), zcezovací káď (vpravo vzadu) a chmelování (vlevo vzadu).
Dále viz wiki:
Vystírání - míchání sladu s vodou, které probíhá ve vystírací kádi při teplotě 38 nebo 53 °C. Jeden díl sladového šrotu bývá obvykle sypán do čtyř dílů vody. Důkladným promícháním sladu s vodou vzniká v kádi hustá kaše tzv. vystírka, která se v dalším procesu nazývá také jako rmut či dílo.

Rmutování - proces, při kterém enzymatický komplex obsažený ve sladu štěpí složité polysacharidy (škroby) na zkvasitelné cukry. V českých zemích se nejčastěji používá tzv. dvourmutový výrobní postup (pozn. - i zde). Třetina vystírky je přečerpána do rmutovacího kotle, kde se po dobu asi 30 minut zahřívá na 70 až 73 °C. Dochází zde k tzv. ztekucení škrobu. Poté se teplota zvýší až k bodu varu a následně se tento rmut přečerpá do zbylé vystírky jejíž teplota se tak zvýší na 63 až 65 °C. V této fázi dochází k dalšímu štěpení polysacharidů. Následuje další přečerpání třetiny vystírky s prvním rmutem do rmutovacího kotle a celý proces se opakuje. Po přidání druhého rmutu se zvýší teplota vystírky na 73 až 75 °C.

Scezování - Při následném asi 30minutovém scezování dochází k oddělení kapalné části rmutu od pevných zbytků sladu – tzv. sladového mláta. Proces probíhá ve sladinové kádi a výsledkem je tzv. sladina, čirý roztok sladké chuti.

Chmelovar - Povařením sladiny s chmelem v mladinové pánvi po dobu 120 minut přechází ušlechtilé hořké látky chmele do roztoku a výsledkem je horká mladina. Chmel se zde přidává natřikrát, káď se zahřívá parním topným hadem u dna. Chmel zde používají žatecký (běžně se ale dováží).
Download
Fotoaparát: SONY DSC-HX5V | Datum: 17.7.15 13:16 | Rozlišení: 3648 x 2736 | Citlivost ISO: 800 | Expoziční čas: 1/160s | Clona: 3.5 | Ohnisková vzdálenost: 4,3mm
Počet fotek: 126 | Nápověda